انکر تکست چیست؟

انکر تکست

یکی از مهم ترین مواردی که در ارتقا و بهینه سازی سئو سایت شما نقش دارد انکر تکست (anchor text) می باشد. استفاده ی مناسب و صحیح از انکر تکست می تواند تاثیر فوق العاده مثبتی روی رتبه ی سایت داشته باشد .

در این مطلب قصد داریم به تعریف جامعی از انکر تکست و اهمیت آن در ارتقای سئو و بک لینک(Backlink) صحبت کنیم‌‌‌.‌ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

 

انکر تکست چیست و چگونه بهینه سازی کنیم؟

انکر تکست متنی در قالب یک کلمه یا عنوان در بین متن است که کاربر می تواند روی آن کلیک کند و وارد صفحه ی جدیدی از همان سایت یا سایت دیگر شود. بدین ترتیب به کاربر جهت رسیدن به نتیجه ی مطلوب از جستجو کمک بسیار زیادی خواهد کرد. عموما انکر تکست ها دارای فونت و رنگ متفاوتی از متن اصلی هستند و حتی ممکن است زیرخط دار باشند انکر تکست ها به صاحبان سایت ها کمک می کنند تا کاربر دیرتر از سایت آن ها خارج شود و بدین ترتیب نرخ پرش سایت آن‌ها با وجود انکر تکست به حد زیادی کاهش می یابد به همین دلیل وجود انکر تکست نقش بسیار مثبتی در سئو سایت خواهد داشت. آناتومی و ساختار یک انکر تکست شامل موارد ذیل می باشد که به ترتیب از چپ به راست شامل:

a>(شروع تگ لینک) و سایتی که به ان لینک شده و عبارت انکر تکست مربوطه و</a>( پایان تگ لینک) می باشد

چرا انکر تکست از نظر سئو مهم است ؟

وجود لینک ها در سئو دارای اهمیت زیادی می باشد به طوری که صاحبان وب سایت ها از لینک های داخلی برای نشان دادن پیوستگی و انسجام مطالب داخل سایت خود به موتورهای جستجو استفاده می کنند. انکر تکست مناسب، کاربر را به کلیک کردن تشویق می کند تا بتواند از محتوای پر فایده هر انکر تکست استفاده کنند. همچنین موتورهای جستجویی نظیر گوگل از عبارت کلیدی انکر تکست به عنوان نشانی جهت حدس زدن محتوای هر کدام از صفحات استفاده می کنند تا متوجه موضوع و مفهوم صفحات مختلف شوند. بنابراین علاوه بر نکات ذکر شده انکر تکست دارای مزایای ذیل می باشد :

1. انکر تکست می تواند سبب افزایش بازدید سایت توسط کاربر گردد .

2. سبب تاثیر مثبت و ارتقای سئو سایت خواهد شد.(باتوجه به الگوریتم پیج رنک)

3. انکر تکست می تواند کاربران را برای کلیک کردن و مشاهده ی صفحه مورد نظر تشویق و ترغیب نماید.

4. انکر تکست قادر است سبب افزایش اعتماد کاربران به سایت مورد نظر گردد .

5. با انکر تکست می توانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید و بدین ترتیب مورد توجه موتورهای جستجو بالاخص گوگل قرار گیرید.

 

انواع انکر تکست

انکر تکست ها دارای انواع گوناگونی هستند و هیچ کدام از انها دارای ارزش یکسانی با دیگری نیستند در گذشته از یک نوع لینک و انکرتکست مشابه استفاده می شد و مشکلی برای رتبه سایت بوجود نمی آمد ولی امروزه با وجود قوانین جزئی تر و حساسیت های بالای موتورهای جستجو نمی توان از لینک یکسان برای صفحات مختلف استفاده کرد همچنین استفاده از انکر تکست های متنوع به درک بهتر موتورهای جستجو از موضوعات و مفاهیم سایت شما کمک می کند. بنابراین بهتر است با انواع انکر تکست آشنا شوید تا بتوانید در جهت ارتقای هرچه بیشتر سایت خود بکوشید

1-Generic Anchors یا انکر تکست های عمومی

این نوع انکر تکست ها بیشتر در گذشته مورد استقبال و استفاده بود اما در سالهای اخیر استفاده از انکرتکست های عمومی نه تنها به سود سئوی سایت شما نیست بلکه باعث کسب امتیازات منفی و تنزل سئوی سایت شما خواهد شد .

بنابراین توصیه می شود حدالامکان از به کار بردن انکر تکست های عمومی اجتناب نمایید .

از جمله مهم ترین مثال ها برای انکرتکست های عمومی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

• برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

• اینجا را کلیک کیند

• ادامه مطلب

• درباره نویسنده

• لینک زیر را بررسی کنید

• اطلاعات بیشتر

2. انکر تکست نام یا برند تجاری به همراه کلمه کلیدی (Brand + keyword Anchor)

یکی از روش های مناسب برای ساخت انکر تکست به کار بردن نام تجاری یا برند به همراه کلمه کلیدی مورد نظراست . البته باید به این نکته توجه کنید که استفاده از این نوع انکر تکست تا زمانی بدون خطر است که نام تجاری و کلمه کلیدی شما یکسان نباشد.

معمولا سایتهایی نظیر MOZ دارای بیشترین استفاده از این نوع انکر تکست ها هستند.

3. انکر تکست عریان

این نوع انکر تکست که به لاتین Naked Link Anchors نیز نامیده می شود دارای کلمه کلیدی خاصی در خود نمی باشد و صرفا از URL سایت برای ساخت متن لینک مورد نظر بهره برده است.

عموما این نوع انکر تکست کمکی در جهت ارتقا سایت شما نخواهد نمود.

4. کلمه کلیدی اصلی

یکی از مناسب ترین انکر تکست ها جهت ارتقا سایت ما انکر تکست کلمه کلیدی اصلی یا Exact Match

می باشد. این نوع انکر تکست در واقع همان کلمه کلید کانونی صفحه مورد نظر است و به همین دلیل به آن انطباق دقیق نیز اطلاق می شود. استفاده بهینه از این نوع انکر تکست در بهبود سئوی سایت موثر است ولی در صورتی که به استفاده بی رویه از ان بپردازید می تواند موجب جریمه شدن سایت شما گردد.

6. انکر تکست تصویری

شما می توانید برای طبیعی نشان دادن مراحل ساخت لینک تان از انکر تکست تصویری استفاده کنید به طوری که گاهی روی تصاویر و عکس های سایتتان از انکرتکست بهره ببرید در این مواقع آلت تگ عکس های شما به عنوان انکرتکست شناسایی خواهد شد.

بدین ترتیب وقتی کاربر روی عکس های سایت شما کلیک کند بین صفحات مختلف جابجا خواهد شد و این فوق‌العاده است.

7. انکر تکست های هم معنی

گاهی به جای استفاده از خود کلمات کلیدی صفحات هدف، از مترادف ها یا هم معنی های آن کلمات کلیدی استفاده می شود به این نوع انکر تکست LSI Anchor Text نیز اطلاق می شود .

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما “فروش کتاب” باشد می توان “فروش آنلاین کتاب” و یا “خرید کتاب آنلاین” را به عنوان انکر تکست هم معنی انتخاب نمود.

این شیوه برای انکر تکست سازی بسیار کارآمد و آسان است و می تواند نقش فوق العاده موثری در تسریع بهبود سئوی سایت شما داشته باشد

8. Partial Match یا انکر تکست انطباق جزئی

این نوع Anchor text ها شامل جزء یا بخشی از کلمه کلیدی صفحه هدف است مثلا وقتی کلمه کلیدی یک صفحه تست تعیین سطح می باشد می توان انواع تست تعیین سطح زبان انگلیسی را به عنوان انکر تکست انطباق جزئی استفاده کرد . لازم به ذکر است نوع دیگری از انکر تست وجود دارد که کاملا مشابه انکر تکست انطباق جزئی است ولی تنها تفاوت آن طولانی و مفصل بودن آن است به همین دلیل تحت عنوان انکرتکست دم دراز یا طولانی نامیده می شود(Long tail Anchor Text) ، و برای PBN ها بسیار کاربرد دارد.

مثال: اگر کلمه کلیدی ما تعیین سطح است می توان از “با 11 نوع تست تعیین سطح زبان انگلیسی بسیار جامع آشنا شوید ” به عنوان انکر تکست دم دراز استفاده نمود.

 

تفاوت های انکر تکست طبیعی و غیر طبیعی چیست؟

یکی از سوالات رایجی که بین صاحبان سایت مطرح است این است فرق بین انکرتکست طبیعی و غیر طبیعی چیست و کدام یک رتبه ی بالاتری کسب خواهند نمود؟

در پاسخ باید بگوییم صداقت اصل مهم در هر کاری است. استفاده از انکرتکست های طبیعی سبب کسب امتیاز از سوی گوگل خواهد شد گوگل به شدت به انکر تکست های غیرطبیعی که سعی در فریب دادن هستند حساس بوده و به همه ی آنها پنالتی می دهد.

پیشنهاد میشود اگر ایده ای برای Anchor text جدید ندارید از مترادف های کلمه کلیدی خود استفاده کنید با این کار ضمن صرفه جویی در متن به Anchor text های طبیعی دست خواهید یافت

 

نحوه طبیعی سازی انکر تکست

برای طبیعی سازی Anchor text سایت خود به نکات ذیل توجه ویژه ای داشته باشید

1. از سایت های اسپم دوری کنید

تلاش کنید تا سایت های سمی و اسپم را شناسایی کنید و سپس از دادن لینک به این قبیل سایت ها جدا خودداری کنید چرا که گوگل تصور می کند شما مطالب این سایت ها را تایید می کنید و در نتیجه علاوه برجریمه کردن آن سایت، سایت شما را نیز جریمه نماید و این امر از ارتقای سایت شما و گرفتن رتبه ممانعت خواهد کرد

2. در انتخاب انکر تکست ها تنوع به خرج دهید

توصیه می شود که همیشه حد اعتدال را رعایت کنید وبه هیچ عنوان صرفا از یک نوع Anchor text برای سایتتان استفاده نکنید چرا که در طولانی مدت با جریمه سایت روبرو خواهید شد

3. Anchor text با صفحه هدف نزدیکی داشته باشد

به هیچ عنوان انکر تکستی نامرتبط با مفاهیم سایت هدف انتخاب نکنید کاربر به هیچ عنوان نباید فریب داده شود چرا که خروج سریع کاربر از صفحه مورد نظر نرخ پرش شما و در نتیجه رتبه سایت شما را تنزل خواهد بخشید .

4. تا حد امکان از Anchor text عمومی استفاده نکنید

استفاده از انکر تکست قدیمی عموما برای ارتقا رتبه سایت توصیه نمی شود و حتی پیشنهاد می کنیم تا از استفاده کردن ار ان صرف نظر کنید

5. میزان پراکنش انکر تکست ها را در حد طبیعی نگه دارید

در این صورت گوگل و سایر موتورهای جستجو به طبیعی بودن سایت شما اطمینان خواهد کرد و در اسرع زمان سایت شما را بررسی می نماید و به آن رتبه مطلوبی خواهد داد

6. با تغییر رنگ انکر تکست ها احتمال کلیک کردن کاربر را بالاتر ببرید

یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین روش ها برای افزایش احتمال کلیک متمایز کردن رنگ انکر تکست مود نظر با متن می باشد

7. تگ الت را برای تصاویر خود درج کنید

تگ الت به گوگل کمک می کند تا موضوع و مفهوم اصلی تصاویر را متوجه شود و در نهایت به نتایج جستجوی کاربران خود پاسخ صحیحی دهد بنابراین تگ الت علاوه بر معرفی کردن موضوع عکس به کاربران به عنوان Anchor text نیز برای سئو سایت شما و ارتقا رتبه یان بی نهایت مفید واقع خواهد شد .

 

محل قرار گیری انکر تکست در کدام بخش از متن است ؟

انکر تکست را در بخشی از محتوای خود قرار دهید که حس می کنید ذهن کاربر سایت شما درگیر پاسخ سوالی است با این کار علاوه بر رفع نیاز کاربر می توانید مدت ماندگاری آنها را در سایت افزایش دهید و به نوعی نرخ پرش را در پایین ترین حد خود نگه دارید لذا توصیه می شود در همه حال در هنگام درج انکر تکست ها در متن خود را جای کاربر بگذارید و سوالات مطرح شده در ذهن وی را به طور مناسب پاسخ دهید

نقش انکر تکست در بک لینک چیست ؟

داشتن بک لینک بهینه یکی از موثرترین مولفه های بهینه سازی و ارتقای سئو اف پیج است روشهای متعددی برای ایجاد بک لینک برای سایت وجود دارد که از آن جمله می توان به انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی و استفاده از رپورتاژ و … نام برد .

خرید بک لینک

بر اساس قوانین و الگوریتم های متنوع گوگل، هر چقدر میزان ارتباط بین کلمات کلیدی و محتوای لینک بیشتر باشد رتبه و امتیاز دریافتی سایت مورد نظر بالاتر خواهد بود

انکر تکست مناسب برای ارتقا سئو دارای چه ویژگی هایی است ؟

  • کوتاه و شیوا باشد
  • کاملا مرتبط با کلمه کلیدی و متن صفحه مورد نظر باشد
  • داریا کم ترین تراکم در کلمات کلیدی باشد
  • حدالامکان عمومی نباشد
  • بتواند به طور مناسب کاربر را به کلیک کردن ترغیب نماید

 

کلام آخر

موتورهای جستجو متعدد نظیر گوگل از طریق انکر تکست ها می توانند به شناسایی سایت های متقلب بپردازند بنابراین یکی از مولفه های مهم در بهبود سایت شما استفاده از انکر تکست های مناسب و بهینه می باشد اگر به دنبال مشاوره در حوزه ی خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی و یا بهبود سئوی سایت خود از طریق روش های گوناگون بالاخص یافتن بهترین انکر تکست ها هستید گلد لینک را به شما عزیزان معرفی می کنیم. شما می توانید وارد سایت https://goldlink.ir/about/ شده و از طریق ارتباط با متخصص ترین کارشناسان گلد لینک پاسخ سوالات خود را دریافت نماید گلد لینک دارای چهارده سال سابقه ی درخشان در حوزه بازاریابی وب و سئو می باشد و می تواند خاطره انگیزترین خدمات مشاوره را در اختیار شما قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید