بانس ریت یا نرخ پرش چیست؟

نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟

در ابتدا به مفهوم بانس ریت میپردازیم که بانس ریت چیست؟ کلمه ی Bounce به معنای پریدن یا پرش و کلمه ی Rate به معنای نرخ است ما در این مقاله درباره ی نرخ پرش صحبت میکنیم.

بطور دقیق تر بخواهیم در رابطه با بانس ریت (Bounce Rate) صحبت کنیم میتوان نرخ پرش را با یک مثال شفاف سازی کنیم :

فرض کنید شما مغازه ای دارید و مشتری وارد مغازه ی شما می شود بدون اینکه از شما سوالی بپرسد و یا حتی خریدی از شما انجام دهد با کمی نگاه به اجناس مغازه ، مغازه ی شمارا ترک میکند.

این مثال در دنیای اینترنتی یا مجازی هم صدق می کند زمانی که وب سایت فردی یا شرکتی نرخ پرش نسبتا بالایی داشته باشد بدین معنی است که مشتریان زیادی را از دست داده و فروشی نیز ندارد که ادر ادامه راهکار و کاهش بانس ریت را توضیح می دهیم،بانس ریت می تواند به سئو سایت لطمه وارد کند،بدلیل اینکه الگوریتم های گوگل صفحاتی را که ماندگاری کاربر ندارد سریعا به آن ها واکنش شدید نشان می دهد.

سوال دیگر این است که بانس ریت چه اهمیتی دارد؟

 

چند دلیل وجود دارد که میتوان به جواب این سوال اشاره کرد عبارتند از:

  • گوگل از بانس ریت به عنوان یکی از مهمترین فاکتور های رتبه بندی استفاده کند.
  • میتوان از بانس ریت(Bounce rate) برای رفع مشکلات مربوط به صفحه بندی محتوا نیز استفاده کرد.
  • وقتی که کاربری بانس شده دارای نرخ تبدیل صفر باشد و چون هیچ فعالیتی در صفحه انجام نداده لذا وقتی بانس ریت صفحه خود را کاهش می دهید باعث میشود که نرخ تبدیل شما نیز روندی صعودی داشته باشد پس نرخ پرش با نرخ تبدیل رابطه ی عکس دارد.

دلایل ایجاد نرخ پرش

 

صفحه نیاز کاربر را برطرف نمی کند

برای مثال فردی به دنبال خرید لباسشویی در گوگل می باشد آنرا سرچ می کند اما او بجای اینکه به صفحه ی فروشگاهی هدایت شود به صفحه  ی اصلی سایت هدایت میشود و این امر باعث می شود که فرد از صفحه خارج شود و به ریزالت های دیگری مراجعه کند.

طراحی سایت

طراحی سایت باید به نحوی باشد که کاربر پسند باشد اگر طراحی سایت نامناسب و زشت باشد کاربر از ماندن در چنین صفحاتی خودداری میکند و این امر باعث میشود که نرخ پرش شما افزایش می دهد.

همچنین سایت شما باید دارای تجربه کاربری (UX) خوبی باشد ، بدین معنی است که سایت شما در حالی که ظاهر قابل قولی دارد باید سهولت و دسترسی آسانی نیز داشته باشد.

مواردی از بهینه سازی نرخ پرش یا بانس ریت

1-سرعت صفحات:

طبق بررسی ها و اطلاعات ثبت شده از وب سایت ها نشان می دهد که نرخ پرش بالا با سرعت پایین صفحات رابطه مستفیم دارد ، برای بهبود سرعت صفحات می توانید افزونه های اضافی را حذف کنید همینطور حجم عکس هارا نیز کاهش دهید.

2-استفاده از ویدئو برای کاهش بانس ریت:

یکی از روش های کاهش بانس ریت قرار دادن ویدئو در صفحه است که میتوان به ماندگاری کاربران در صفحه کمک کرد.

3-طراحی زیبای سایت:

یکی دیگر از روش های جذب کاربر به صفحات سایت شما طراحی زیبای سایت شما است که علاوه بر کاهش بانس ریت کاربر را نیز به خود جذب می کند.

4-خوانایی محتوا:

خوانایی محتوا میتوان در کاهش نرخ پرش موثر باشد زمانی که صفحه ای پر از اطلاعات باشد اما اگر این ساختار و چینش محتوایی برای کاربر درست و جذاب نباشد ، کاربر صفحه شما را ترک می کند

با بررسی موارد فوق میتوان به بهینه سازی نرخ پرش در سایت خود بپردازید.

کلام آخر

معیار بانس ریت به ما این امکان را می دهد که بفهمیم چند درصد در سایت عضو میشوند؟روی عکس ها کلیک می کنند؟و…

همانطور که قبلا گفتیم با استفاده از شاخص بانس ریت میتوان صفحاتی که به توجه بیشتری نیاز دارند را تارگت کنیم. لذا اینکه رتبه ی بهتری از گوگل را دریافت کنیم میتوان به برطرف کردن نیاز کاربران و جذاب تر کردن صفحات اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید